Co to jest implant ślimakowy?

» Napisano   paź 29, 2014

Co to jest implant ślimakowy?

System implantu ślimakowego jest to elektroniczna proteza narządu słuchu, która zastępuje wszystkie trzy elementy normalnie słyszącego ucha (ucho zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne), zapewniając przekazywanie informacji akustycznej z otoczenia bezpośrednio do nerwu słuchowego. System złożony jest z dwóch części: wewnętrznej (implantu), wszczepianej pod skórę, tuż za uchem i zewnętrznej (procesora mowy), który jest najczęściej noszony za uchem, jak zwykły aparat słuchowy.

Implant ślimakowy i co dalej?

Wszczepienie systemu implantu ślimakowego nie przywraca pacjentowi słuchu ani normalnego słyszenia, nie jest zatem żadnym cudem ani rozwiązaniem wszystkich trudności komunikacyjnych czy też trudności dnia codziennego pacjenta związanych z niedosłuchem. Słyszenie przez implant różni się od normalnego słyszenia, jednak pozwala na rozpoznawanie dźwięków i rozumienie mowy.

Operacja wszczepienia implantu to dopiero początek długiego i złożonego procesu, jakim jest nauka słyszenia, rozpoznawania i różnicowania dźwięków oraz rozumienia mowy, a sam implant jest tu raczej tylko środkiem i narzędziem do osiągnięcia tego celu.

Jak wygląda rehabilitacja po wszczepieniu implantu ślimakowego?

Praca rehabilitacyjna po wszczepieniu implantu ślimakowego powinna być ukierunkowana głównie na słyszenie i rozumienie oraz komunikację. Modelowa terapia zawiera następujące etapy, które w praktyce mogą się ze sobą wymieniać lub mieszać:

  • nauka wykrywania dźwięku w otoczeniu lub jego braku,
  • różnicowanie (dyskryminacja) bodźców słuchowych,
  • rozpoznawanie (identyfikacja) dźwięków mowy,
  • rozumienie mowy,
  • rozumienie mowy oraz dźwięków użytecznych na tle dźwięków zakłócających.

Skuteczność terapii i jej efekty zależą w dużej mierze od wcześnie podjętej i właściwie prowadzonej rehabilitacji słuchu i mowy. Nic nie dzieje się natychmiast i bez udziału naszej woli, większość zmian odbywa się małymi kroczkami!